SEMINARS
EXHIBITIONS

SEMINARS

Girne American Universitesi Faculty of Architecture
Customary Seminars

EXHIBITIONS

Girne American Universitesi Faculty of Architecture
Customary Exhibitions

Close
Sign In
Sign in to GAU Network.
Don't have a account? Register Now !
Sign In To :  
Username : Forgot Username?
Password : Forgot Password?
Not a member yet? Register now!
Forgot Username : GAU Web Mail  
Name Surname :
E-Mail Address :
Register To : GAU Web Mail  
E-Mail Address :
Name Surname :
Register To : GAU Student Mail  
Student Number :
E-Mail Address :
Register To : Student Information System  
E-Mail Address :
Name Surname :
Username for : Student Information System  
E-Mail Address :
Name Surname :
Password for : Student Information System  
E-Mail Address :
Student Number :
Username for : GAU Library  
E-Mail Address :
Student Number :
Register to : GAU Library  
E-Mail Address :
Student Number :

Fall 2014-2015 Midterm Exam Schedule

Tarih: 12/11/2014
  Code Title Section Lecturer Format Room
  MONDAY 17th of NOVEMBER
09:00-10:30 ARC121 Building Technology I: Materials & Methods 1 Aslıhan Aldış Written Exam ADA102, ADA103
09:00-10:30 ARC121 Building Technology I: Materials & Methods 2 Aslıhan Aldış Written Exam ADA106
09:00-10:30 ARC121 Building Technology I: Materials & Methods 3 Aslıhan Aldış Written Exam ADA105
09:00-10:30 INT121 Building Technology I: Materials & Methods 1 Aslıhan Aldış Written Exam ADA218, BL
10:00-13:00 GRA267 Basic Illustration 1 Naz Atun Submission ADA220
10:00-13:00 ART267 Basic Illustration 1 Naz Atun Submission ADA220
10:00-13:00 GRAD363 Advanced Illustration 1 Naz Atun Submission ADA220
12:00-13:00 INT361 Human Factors in Design 1   Senem Zeybekoğlu Sadri Exam + Submission ADA105
12:00-13:00 ARC361 Human Factors in Design 1   Senem Zeybekoğlu Sadri Exam + Submission ADA106
11:30-13:00 INT221 Interior Detailing 1 Gülten Göze Submission ADA211
11:00-13:00 ARC403 Graduation Research & Preperation 1   Cem Yardımcı Submission ADA209
11:00-13:00 INT403 Graduation Research & Preperation 1   Cem Yardımcı Submission ADA209
09:00-10:00 PA103 2D Design 1 Sinem Ertaner Submission CL
10:00-11:00 ART105 2D Design 1 Sinem Ertaner Submission CL
11:00-12:00 ART105 2D Design 2 Sinem Ertaner Submission CL
12:00-13:00 ART105 2D Design 3 Sinem Ertaner Submission CL
14:00-15:30 MİM141  Sanat ve Kültür Tarihi 1 Sinem Ertaner Written Exam ADA101
14:00-15:30 İÇM141 Sanat ve Kültür Tarihi 1 Sinem Ertaner Written Exam ADA102 
13:30-15:30 GRA111  Drawing Techniques 1 Sibel Kemal Uzun Drawing Exam ADA218 
13:30-15:30 PA111 Drawing I 1 Sibel Kemal Uzun Drawing Exam ADA218 
13:00-16:00 GRA150 Basic Photography 1   Tomasz Zawadzki Project ADA103
13:00-16:00 ART150 Basic Photography 1   Tomasz Zawadzki Project ADA103
13:00-16:00 GRAD150 Basic Photography 1   Tomasz Zawadzki Project ADA103
13:00-16:00 PA131 Photography 1   Tomasz Zawadzki Project ADA103
17:00-17:45 TFL101 Turkish I 1   Exam   Freedom
18:00-18:45 TFL102 Turkish II 1   Exam LR3
  TUESDAY 18th of NOVEMBER
09:00-11:00 MİM131 Matematik 1 Mühendislik Exam Technopark
09:00-12:00 GRAD351 Layout & Publication 1   Tomasz Zawadzki Project ADA106
09:00-10:30 INT131 Principles of Interior Design 1 Buğu Şah Written Exam ADA101, ADA102
09:00-10:30 İÇM131 İç Mekan tasarımı İlkeleri 1 Buğu Şah Written Exam ADA103
09:00-13:00 ARCH371 Landscape Design 1   Alessandro Camiz Jury ADA104
10:30-13:30 ARCH465 Special Topics in Architecture 1   Cem Yardımcı Written Exam ADA105, ADA106
14:00-15:30 ARC112 Architectural Drawing II 1 Gülten Göze Exam ADA106
14:00-15:30 INT112 Architectural Drawing II 1 Gülten Göze Exam ADA106
14:00-15:30 ARC241 Contemporary Architecture 1 Fodei Conteh Submission ADA208
14:00-15:00 GRA443 Analysis of Art & Design 1 Sibel Kemal Uzun Presentation ADA220
15:00-16:00 GRAD459 Marketing 1 Sibel Kemal Uzun Presentation & Project Submission ADA220
17:00-17:45 TURK001 Turkish I 1   Exam Freedom, Spectrum, A building, Technopark
18:00-18:45 TURK002 Turkish II 1   Exam Victory
14:00-17:00 INT381 Professional Ethics 1   Hossein Sadri Submission ADA203
14:00-17:00 ARC381 Professional Ethics 1   Hossein Sadri Submission ADA203
14:00-17:00 ARCH472 Aesthetics & Ethics in Architecture 1   Hossein Sadri Submission ADA203
15:30-17:00 ARC221 Building Technology III: Structural Systems 1   Balkız Yapıcıoğlu Exam ADA105, ADA106
15:30-17:00 ARCH311 Structural Systems I 1   Balkız Yapıcıoğlu Exam ADA104
  WEDNESDAY 19th of NOVEMBER
09:00-10:30 ARCH337  Theoretical Observations in Architecture   Mustafa Atun Exam ADA106
09:00-10:30 IDES321 Project Analysis 1 Mustafa Atun Exam ADA106
11:30-13:00 IDES331 People & Environment 1 Kim Bennett Submission ADA214
11:30-13:30 ARCH357 Urban Design & Planning 1 Hassina Nafa Project Display and Jury ADA218
11:30-13:30 ARC351 Urban Design  & Planing 1 Hassina Nafa Project Display and Jury ADA218
11:30-14:30 GRA221 Computer Graphic Design I 1   Tomasz Zawadzki Project ADA103
15:00-17:00 INT241 Contemporary Interior Design 1 Kim Bennett Submission ADA214
14:00-15:00 ARCH381 History of Architecture III 1 Fodei Conteh Written Exam ADA105
16:00-18:00 MFA515 Research Methods in Art & Design 1   Mehmet Adil Submission ADA207
14:00-15:30 GRA213 Foundamentals of Painting 1 Sibel Kemal Uzun Project Submission ADA220
14:00-15:30 ART213 Foundamentals of Painting 1 Sibel Kemal Uzun Project Submission ADA220
14:00-15:30 ARCH431 Project Management 1   Shahin Keynoush Submission ADA204
14:00-15:30 ARC481 Project Management 1   Shahin Keynoush Submission ADA204
14:00-15:30 INT481 Project Management 1   Shahin Keynoush Submission ADA204
15:30-17:30 INT482 Professional Practice 1   Balkız Yapıcıoğlu Presentation ADA106
15:30-17:30 IDES466 Professional Practice 1   Balkız Yapıcıoğlu Presentation ADA106
15:30-17:30 ARC482 Professional Practice 1   Balkız Yapıcıoğlu Presentation ADA106
17:00-17:45 NH001 National History 1   Exam Freedom, Spectrum, Technopark, A building
18:00-18:45 NH002 National History II 1   Exam LR3, LR4
  THURSDAY 20th of NOVEMBER
10:30-12:30 ARC141 History of Art & Culture 1   Mehmet Adil Written Exam ADA101, ADA106
10:30-12:30 ART113 Art Appreciation 1   Mehmet Adil Written Exam ADA102
10:30-12:30 GRA113 Art Appreciation 1   Mehmet Adil Written Exam ADA103 
10:30-12:30 INT141 History of Art & Culture 1   Mehmet Adil Written Exam ADA104
10:30-12:30 PA141 History of Art & Culture 1   Mehmet Adil Written Exam ADA105
12:30-14:30 ARCH421 Restoration 1 Hassina Nafa Project Display and Jury ADA218
12:30-14:30 ARC372 Principles of Restoration and Conservation 1 Hassina Nafa Project Display and Jury ADA218
12:30-14:30 IDES421 Restoration 1 Hassina Nafa Project Display and Jury ADA218
12:30-14:30 INT372 Principles of Restoration and Conservation 1 Hassina Nafa Project Display and Jury ADA218
14:30-16:00 ARC211 Digital Design & Presentation I 2 Erdaş Kuruç Drawing Exam ML101
16:30-18:00 ARC211 Digital Design & Presentation I 1 Erdaş Kuruç Drawing Exam ML101
16:30-18:00 INT211 Digital Design & Presentation I 1 Erdaş Kuruç Drawing Exam ML101
09:00-10:30 İÇM121 Yapı Teknolojisi I 1 Ziya Buluç Written Exam ADA218
09:00-10:30 MİM121 Yapı Teknolojisi I 1 Ziya Buluç Written Exam ADA218
09:00-10:00 IDES401 Problem Design 1 Safiye Özaltıner Written Exam ADA101
16:00-17:00 ARC131  Mathematics for Architects 1 Safiye Özaltıner Written Exam ADA101, ADA102, ADA103, ADA104
14:00-15:00 GRAD453 Philosophy of Art 1 Sibel Kemal Uzun Presentation ADA220
15:00-16:00 GRAD353 Principles of Advertising 1 Sibel Kemal Uzun Presentation and Project Submission ADA220
15:00-16:00 GRA333 Advertising Design & Art Direction 1 Sibel Kemal Uzun Presentation and Project Submission ADA220
18:00-18:45 COMP103 Computer   1   Exam Freedom 
  FRIDAY 21th of NOVEMBER
09:00-11:00 İÇM111 Mimari Çizim I 1   Cem Yardımcı Drawing Exam ADA105
09:00-11:00 MİM111 Mimari Çizim I 1   Cem Yardımcı Drawing Exam ADA106
09:00-11:00 ARC111 Architectural Drawing I 2 Fodei Conteh Drawing Exam BL
09:00-11:00 ARC111 Architectural Drawing I 3 Fodei Conteh Drawing Exam ADA218 , ADA219
09:00-11:00 ARC111 Architectural Drawing I 1 Safiye Özaltıner Drawing Exam ADA102
09:00-11:00 INT111 Architectural Drawing I 1 Safiye Özaltıner Drawing Exam ADA103, ADA104
14:00-18:00 MARC501 Architectural Design Studio I 1   Cem Yardımcı Jury ADA218
14:00-18:00 ARC609 Advance Architectural Design & Research 1   Cem Yardımcı Jury ADA218
14:00-18:00 MINT501 Interior Design Studio I 1   Kutsal Öztürk Jury ADA218
14:00-17:00 GRA223 Vector Design 1   Tomasz Zawadzki Project ADA103
09:00-11:00 GRA121 Lettering & Typography I 1   Canan Birsoy Altınkaş Submission ADA210